T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / AVCILAR - Mehmet Baydar Anadolu Lisesi

EMPATİ

EMPATİ  

Empati diğer adı ile eşduyum, kişinin kendisini bir başkasının yerine koymasına denir. Empati yapmak, karşı tarafı anlamak, hissettiğini hissetmek için yapılan bir eylemdir. Bu sayede dünyaya veya olaya başka bir kişinin bakış açısıyla, bir başka pencereden bakmış olacaksınız.

Empati kurmak insan ilişkilerinde önemli bir yere sahiptir. İnsanlar kendini karşı tarafın yerine koymasıyla ilişkilerin, anlaşmaların kolaylaşmasını sağlar. Sorunlar ve yanlış anlaşılmalar minimuma iner.

Empati kişinin hal, hareketlerinin ve davranışlarının, iyi veya kötü sonuçlarını anlayabilmektir. Empati, olayları ve davranışları yönlendirmek için zihinsel ve duygusal olarak gerekli bilinci elde etmenizi sağlar.

Karşıdaki insanın yaptığı davranışı, söylediği sözü için kötülemek yerine ”Neden böyle davrandı? Bunu söyleme sebebi nedir? Hamgi ruh hali bunları yapmasına sebep oldu? Ben nerede hata yaptım da bu tepkiyi verdi?” sorularını canlandırmak gerekmektedir. En önemlisi de ”Ben onun şartlarında (yerinde) olsaydım nasıl tepki verirdim? Nasıl davranırdım?” sorularını düşünmek gerekir.Yani, yargılamayı bir kenara bırakıp karşı tarafı anlamak için çaba göstermek gerekir.

Empati yapmayı engelleyen en güçlü his öfkedir. Bir insan öfkelendiğinde tüm gözlerine ve hislerine perde iner. Karşısındaki insanın yerine koymaz ve anlamaz. Bu yüzdendir ki öfkeli insanların empati yapma oranı düşüktür. Empati yapmanın temelinde ise vicdan yatar. Bir insan ne kadar vicdana sahipse o kadar empati kurar. Bundan dolayı da vicdanlı insanların empati yapma oranı yüksektir.

Empati yapmak için sadece vicdan değil aynı zamanda sabır, iyi niyet, tolerans ve tahammül gerekmektedir

 25-05-201725-05-2017

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 03.04.2018 - Güncelleme: 03.04.2018 13:01 - Görüntülenme: 79
Kaynak: Okul
  Beğen | 0  kişi beğendi